a casa Naturalesa 10 llacs més grans de Rússia

10 llacs més grans de Rússia

Si Finlàndia és anomenada "el país de milers de llacs", llavors Rússia es pot anomenar "el país de milions de llacs". De fet, al nostre país hi ha més de 2 milions de llacs, des de petits fins als de mida comparable a un mar petit.

Hi haurà molta aigua en aquesta classificació, perquè us parlarem del llac més gran de Rússia, així com dels seus "germans menors" dels deu primers llacs més grans de Rússia.

10. Llac Blanc, àrea - 1.290 km²

Llac blancHi ha molts llacs blancs a Rússia, però el més gran es troba a la regió de Vologda, a prop de Cherepovets. Va rebre el seu nom per la fina argila blanca, que en mal temps es barreja amb l’aigua del llac i li dóna un color blanc.

I el transport intensiu tampoc no contribueix a la transparència de l’aigua i és el motiu de la forta contaminació del llac blanc amb productes petrolífers. Les ribes del llac estan densament poblades, cosa que només augmenta la quantitat de residus i efluents que entren a l’aigua. Per això, els peixos sovint moren massivament al Llac Blanc.

9. Tines: 1 708-2 269 km²

TinesUn dels llacs més grans de Rússia s’estén entre Omsk i Novosibirsk. Si us semblava que el seu nom era consonant amb la paraula "chan", de fet ho és. Traduït del chan turc: un gran vaixell. La zona del llac no és constant i encara no se sap amb exactitud.

Segons les llegendes locals, prop del llac Chany hi ha una entrada a Shambhala, un país místic d’harmonia espiritual i d’il·luminació. Però els pescadors locals no necessiten buscar Shambhala per aconseguir l’harmonia, perquè encara tenen rics peixos (encara que s’esgoten d’any en any) del llac, incloent panerola, perxa, daurada, lluc, ide, peix daurat, carpa, etc. zander.

8. Ubsu-Nur: 3 350 km²

Ubsu-NurEl llac més gran de Mongòlia, que forma part de la costa nord i la zona de l’aigua, toca el territori de la República de Tuva, de manera que es pot considerar la creació de dos països.

L’aigua d’Ubsu-Nur té un gust amarg-salat, s’assembla a l’aigua del mar i correspon aproximadament a la salinitat de l’aigua del Mar Negre.

Hi havia una vegada que les tribus xiongnu, els mongols i els kirguises yenisei rondaven per les ribes del llac. Deixaren enrere inscripcions rúniques, túmuls funeraris i petroglifos. Però avui la costa d’Ubsu-Nur és pràcticament despoblada, cosa que va salvar l’ecosistema local de l’impacte humà. L’única espècie de peix d’Ubsu-Nur que té valor comercial és l’Altai Osman.

7. Llac Peipsi-Pskov: 3.555 km²

Llac Peipsi-PskovUn lloc pintoresc, perfecte per relaxar-se lluny de la bulliciosa metròpoli. Es troba a la frontera entre Estònia i les regions de Pskov i Leningrad. I una part del nom Chudsko-Pskovskoe acaba de venir de l'etnònim "Chud", que a Rússia s'utilitzava per designar els antics estonians (pel seu "meravellós" llenguatge).

Gràcies a la bellesa del llac, nombrosos centres recreatius han crescut a les seves costes amb noms atractius: "Regne llunyà", "Teremok", "Lukomorye" i "Chudskoye compost". El bàndol estonià no es queda enrere del rus i ha construït al seu costat establiments recreatius amb noms que no són tan dolços per a l’oïda russa: "Kauksi", "Uuskula" i "Suvi".

6. Khanka: 4.070 km²

HankaUn dels llacs més grans de Rússia i la massa d'aigua dolça més gran de l'Extrem Orient comparteix generosament la seva riquesa amb les parts russa i xinesa. El llac Khanka és molt ric en peixos i, fins i tot a l’edat mitjana, els emperadors xinesos festegaven amb peixos capturats a les seves aigües.

Va ser a les rodalies d’aquest llac quan Akira Kurosawa va filmar la seva famosa pel·lícula "Dersu Uzala". Hanka també és present indirectament a la sèrie d'anime Steel Alert, on apareix l'estat del mateix nom, situat dins dels límits d'un llac real.

5. Taimyr: 4.560 km²

TaimyrEl llac més septentrional del món es troba a la zona de permafrost. No és sorprenent que estigui cobert de gel durant la major part de l’any.

Però les condicions dures no són un obstacle per a molts habitants dels llacs, com ara omul, burbot, grayling, char, muksun i whitefish. Les oques de pit roig, les oques, els ànecs, els falcons pelegrins i altres aus migratòries nien a les illes Taimyr.

Aquesta regió també és coneguda per la major població de rens de Rússia. A més d’ells, a Taimyr es poden trobar llops, guineus polars i fins i tot bous almesc, que es van introduir a la regió als anys 70 del segle passat.

4. Llac Onega: 9 720 km²

Llac OnegaUn dels embassaments d’aigua dolça més grans d’Europa absorbeix més de 1000 cursos d’aigua, però només un d’ells, el riu Svir, li permet sortir a l’exterior. I hi ha encara més illes al llac Onega que cursos d’aigua (1650).

La més famosa d’elles és l’illa Kizhi, que conté els millors exemples d’arquitectura russa del temple de fusta. Aquests edificis es remunten a segles diferents (els més antics del segle XIV) i van ser portats a l’illa per a la seva preservació i accessibilitat al públic.

3. Llac Ladoga: 17 870 km²

Llac LadogaAquesta bellesa careliana és una amant zelosa. Seguint l’exemple del seu germà, el llac Onega, recull molts rius i rierols (més de 40 desemboquen al llac) i deixa sortir només un riu, el Neva, de la seva abraçada. I al delta de Neva hi ha la "Venècia del Nord", la majestuosa Sant Petersburg (antiga Leningrad), que és la segona ciutat més gran i amb més població de Rússia.

Durant la Segona Guerra Mundial, la famosa Ruta de la Vida recorria el llac Ladoga, l'única artèria de transport que connectava Leningrad, assetjada pels alemanys i els finlandesos, amb la resta del país. Per a lliuraments a la ciutat, els camions a l’hivern travessaven un llac gelat i, durant els períodes de navegació, la càrrega es transportava per aigua. Durant l'existència de la Carretera de la Vida (del 12 de setembre de 1941 al març de 1943), es van transportar 1 milió 615 mil tones al llarg de la mateixa i es van evacuar 1 milió 376 mil persones.

2. Baikal: 31.722 km²

BaikalUn dels els llacs més grans del món fins ara té el títol del llac més net de Rússia. Al principi, podeu experimentar el xoc de nedar fins a la profunditat i trobar que el vaixell sembla flotar a l’aire. I si visiteu el Baikal a l’hivern, us acollirà el gel més transparent, el gruix del qual arriba als 50 centímetres.

Alguns estats europeus, com Malta (316 km²), Montenegro (13.812 km²) i Albània (28.748 km²), es poden situar al territori del llac Baikal.

1. Mar Caspi: 371.000 km²

Mar Caspi: els llacs més grans del mónLa llista dels llacs més grans de Rússia està coronada amb la massa d’aigua tancada més gran de la Terra. Els antics romans l’anomenaven mar a causa de l’aigua salobre. De fet, la salinitat de l’aigua del Caspi és de l’1,2%, és a dir, aproximadament 1/3 de la salinitat de la majoria de les aigües del mar.

I la paraula "Caspian" va aparèixer en el nom en honor de les tribus caspianes que vivien a la costa sud-oest del mar el primer mil·lenni aC. e. No obstant això, diferents pobles van donar el nom al Caspi i n’hi havia fins a 70 a prop del llac marí.

CaspiIgual que el mar Aral, Azov i el Mar Negre, el Caspi és una relíquia de l’antic mar Sarmàcia, a la vora de la qual recorrien elefants, rinoceronts, girafes i mastodonts. Va perdre l'accés al mar fa uns 5,5 milions d'anys a causa de l'augment i la davallada tectònica del nivell del mar.

Al Caspi hi ha unes 850 espècies animals, més de 500 espècies vegetals i 115 espècies de peixos. Algunes de les espècies comercials més valuoses de peixos que habiten el Caspi són els esturions, l’orada i el salmó del Caspi.

Diverses espècies d’animals porten el nom de la regió, com la gavina del Caspi, la Xarxa del Caspi i la foca del Caspi, que és endèmica del llac.

Llista dels llacs més grans de Rússia

#llacSuperfície, km²Profunditat, mAlçada sobre el nivell del mar, m
1Mar Caspi3710001025−28
2Baikal315001637456
3Llac Ladoga177032254
4Llac Onega961612432
5Taimyr4560266
6Hanka41901068
7Llac Peipsi-Pskov35551530
8Ubsu-Nur335015753
9Tines199012105
10Llac blanc129020113
11Topozero98656110
12Ilmen9821018
13Llac Khantai82242065
14Segozero815103120
15Imandra81267128
16Pyasino7351028
17Llac Kulundinskoe728498
18Pyaozero65949110
19Vygozero5602489
20Llac Nerpichye552120.4
21Labaz470n / a47
22Llac vermell45840
23Chum45218093
24Llac Ubinskoe4404134
25Llac Pekulneyskoe435n / a0.7
26Umbozero422115149
27Vozhe4164120
28Llac Kubenskoe40713109
29Llac Chukchagir366670
30Sastre360n / a62
31Manych-Gudilo344110
32Bolonya338419
33Lacha3346118
34Udyl330512
35Llac Mogotievo323n / a0
36Vodlozero3224136
37Llama318> 300n / a
38Orel3144n / a
39Kesey2804n / a
40Petit27022n / a
41Kungasalah270n / a76
42Syamozero26624n / a
43Kuito mig257n / a101
44Pyhäjärvi2553280
45Bustakh249n / an / a
46Yarroto 1r2478n / a
47Llac Kronotskoe242148372
48Sartlan2386n / a
49Essey238n / a266
50Llac Nerpichye237n / an / a
51Vivi229n / an / a
52Kovdozero2246337
53Keret223591
54Llac Teletskoye223325434
55Seliger22224205
56Nuke21440134
57Lovozero20935n / a
58 Mainychin-Hankavatan205n / an / a
59Janisjärvi1755164

Deixa un comentari

Introduïu el vostre comentari
Introduïu el vostre nom

itop-ca.polrestrojakpus.com

Tècniques

Esport

Naturalesa